Výstroj a výzbroj amerického výsadkáře se skládala z :
1 soupravy normální uniformy, kterou měl výsadkář pod seskokovou kombinézou, přílby, bot, z rukavic, hlavního padáku, záložního padáku, nafukovací plovací vesty, poloautomatické pušky M 1*, poloautomatické pistole ráže 11,43mm, porcovacího nože,loveckého nože, bojového nože, mačety, jednoho nábojového pásu, dvou náramenních pásů, dvou krabic nábojových pásů s celkem 676 náboji ráže 7,62mm, ze 66 dávek nábojů ráže 11,43mm, jedné Hawkinsnovy miny schopné zničit pás tanku, 4 balíčků TNT, jedné polní lopatky, tří souprav první pomoci, dvou injekčních jehel morfia,1 plynové masky, jedné láhve s vodou, tří denní zásoby dávek K, dvou denní zásoby dávek D, 6. tříštivých granátů, jednoho granátu Gamon, dvou kouřových granátů, jednoho oranžového dílce, z jedné sady ponožek a spodního prádla, jedné přikrývky, 1 nepromokavého pláště, dvou kartonů cigaret, a z několika dalších maličkostí.
OPERATION OVERLORD
Americký vzdušný výsadek
Americký vzdušný výsadek na nejzápadnějším křídle invazní oblasti měly uskutečnit dvě kompletní divize: 101. a 82.vzdušně výsadková divize; celkem 13 000 výsadkářů. Cíli jejich seskoku před rozbřeskem bylo: zabezpečit čtyři východy z pláží před námořním výsadkem. To bylo nesmírně důležité, neboť tyto čtyři cesty na náspech byly jedinými trasami přes zatopené území, které pokrývalo západní část sektoru Utah. Jihozápadně potom dobýt a zabezpečit dva mosty a jedno zdymadlo přes řeku Douve a zničit velký železniční a silniční most přes tutéž řeku. Tyto cíle byly uloženy jednotkám 101. vzdušně výsadkové divize, které měly být vysazeny na místech shozu „A“ – východně od Ste.Mére-Eglise, „C“ – severně od Vierville a „D“ – jižně od Vierville. Západně od 101. divize měla 82. vzdušně výsadková divize zajistit západní břeh řeky Merderet a držet předmostí, zničit dva mosty a dobýt město Ste. Mére-Eglisa. Místa shozu pro 82.divizi byla „N“ – západně od la Fiére, „T“ – severozápadně od la Fiére a „O“ – západně od Ste. Mére-Eglise. Výsadkáře měly ve dne posílit kluzákové výsadky.
První transportní letouny s výsadkovými jednotkami odstartovaly 5.června ve 22.15 z letišť v jižní Anglii. Gen. Eisenhower byl přítomen na jednom z letišť, aby vyprovodil vojáky 101. výsadkové divize.
Výsadky 101.,ani 82. divize neprobíhaly podle plánu. Noční výsadky, často bez navigačních prostředků způsobily, že obě divize byly rozptýlené a utrpěly při výsadku ztráty. Přesto že místa shozu i jednotky byly promíchané, cíle byly nalezeny, dobyty a drženy.
Jednotky 101.vzdušně výsadkové divize zabezpečily čtyři východy z pláže Utah v den D ve 13.00. U severních východů (3 a 4) se parašutisté spojili s vojáky 4. pěší divize postupujícími z pláže do vnitrozemí. Předmostí na řece Douve bylo zajištěno, ale železniční a silniční most byl stále v rukou nepřítele.
Útok 82. divize na Ste. Mére-Eglise uskutečnilo asi 360 vojáků 505. pluku. S využitím rychlosti, překvapení a noční tmy pronikli městem v 04.30. přerušili komunikace s Cherbourgem a hnízda německého odporu zlikvidovali. V 09.30 bylo první osvobozené město ve francii pod kontrolou Američanů, i když se ve 12.00 začal od jihu rozvíjet německý protiútok.
Na mnoha místech sektoru 82.divize byla situace zmatečná. Řada jednotek byla vysazena do bažinaté oblasti podél řeky Merderet, kde mnoho vojáků utonulo. Na východním břehu probíhaly boje o předmostí u la Fiére a u Chef du Pont, ale rozptýlené skupiny vojáků shozených západně od řeky zůstaly izolované až do dne D+4, přičemž jejich cíle na řece Douve byly nedosažitelné. Ke konci dne D 82.vzdušně výsadková divize stále nenavázala žádný kontakt s jednotkami z pláží.
zajímavost:
Američtí výsadkáři se za 2.sv.v. hlavně v bitvách v Normandii vyznačovali svými účesy "GERONIMO"(skalpovou kadeří na oholené hlavě) a tím, že byly na obličeji pomalovaní indiánskými válečnými znaky.To všechno hrdě nosili aby tím zastrašili nepřítele.-fungovalo to.Donald R. Burgett, výsadkář 101.vzdušné výsadkové divize, 2.roty, pluku A píše, že zaútočili ve 25 mužích na pevné, německé, obranné postavení usazené na výhodné pozici(na kopci).V tom postavení bylo 200 dobře vyzbrojených německých vojáků.Když němci viděli nejmíň dvacet takto pomalovaných amerických výsadkářů, tak radši utekli.Mysleli si že nikdo není takový blázen, aby na tak dobré postavení útočil ve 20 mužích a že mají Američané posily schované a že pak zaútočí ze zálohy.Později se Burgett dozvěděl, že si Němci byli jistí, že Američanů je daleko víc schovaných někde v údolí.Ale "Křičící orli" ze 101. na to byli sami.Díky chybám ve výsadku byla Burgettova rota rozprášena více než 15 Km od původního místa seskoku.I přes to ale dobily a osvobodili 4 města a nakonec i dosáhli cíle, který byl zadán na briefingu.I tento příklad svědší o odhodlanosti a odvaze kterou měli všichni tito výsadkáři.
Dalším příkladem je výsadkář z téže divize, který zaútočil na kulometné hnízdo pouhým útočným nožem a to i přes to že u sebe měl poloautomatickou pušku a další zbraně.Němec se ho lekl a střílel všude okolo něj.Kamarádi si z něho pak dělali legraci, že snědl moc těch tabletek na povzbuzení, které jim rozdávali před letem.
Později tyto znaky na tváři a účesy americké velení zakázalo, protože německá propaganda rozhlašovala, že vojáci, kteří jsou takto pomalovaní a mají kadeře na oholené hlavě jsou odsouzení vrahové.
Když výsadkáři letěli nad Lamanšským průlivem do Evropy, tak všichni klečeli, protože to byl nejpohodlnější způsob jak unést všechno co muselí mít na sobě.Americký tisk o tom napsal že se modlili.
kondomy:
sirky,cigarety:
Náhledy fotografií ze složky výstroj